מרגיט שפטלוביץ, קְרוּשֶה בסגנון חפשי, Free Form Crochet, סדנאות סריגה,Margit Scheftelowitz

קְרוּשֶה בסגנון חפשי

"קְרוּשֶה בסגנון חופשי"  Free Form Crochet – הוא  מונח חדש בתחום אמנות החוטים. זוהי מעין תפיסה חדשה של טכניקה ישנה של שמוש במסרגת וָו (Hook).

מרגיט החלה ליצור במדיה הזו לפני 30 שנה. בהיותה סורגת רוב חיי – היוותה סריגת התמונות פתרון עבור שאריות הצמר הרבות שהיו לי.

החידוש הוא שמלבד סריגת בגדים, כיפות, מחזיקי סירים, שמיכות וכד'  נוצרת  "אמנות סִיב"  Fiberart, שבה  מטיילים עם הצמר בדרכים שהדמיון מוביל.  אני משתמשת במסרגה כמכחול  ובחוט כפלטה של צבעים.

העין רואה את הצבע והידיים יוצרות את הצורה.  זה מה שהופך את אוּמָנות הסריגה , לאָמָנות הסריגה.

דברים סרוגים  מעוררים תחושת קשר עם מקומות וזמנים אחרים, מסורות, סִפורים ואמונות.

הדיאלוג בין מגוון חוטי הצמר, הכותנה, המשי והפשתן גורם לי לריגוש וקם לתחייה בידי. המילים "סגנון" ו"חופשי" נותנות לי השראה והרשאה לשחק עם החוטים.

כאמור, המסרגה היא המברשת שלי והחוטים – לוח הצבעים. אני משתמשת בשילובים וטכניקות שונים של 'עיניים' בסיסיות, בלי לשרטט את כוונתה מראש על נייר.  התמונות הסרוגות נוצרות תוך כדי העבודה ואני משלבת בה פריטים אישיים  כמו חלקי סריג ישן או דברים  שמצאתי בטבע.

הגדלים והמוטיבים נעים בין אריגי קיר גדולים, שמיכות, ותמונות קטנות יותר של פרצופים המציצים ממסגרות התמונה או גברות היושבות תפורות לכיסאן.

העומק, המרקם ורכות העבודה מקרינים תחושה של חמימות ובטחון. התוצאה היא סוג אמנות שעשויה לחמם את גופך כמו גם את נפשך.

עבורה, זהו המקור לתענוג שביצירה.

טכניקת העבודה:

משתמשים במסרגה אחת, מספריים, מחט והרבה צמר, כותנה, משי, פשתן ועוד.

צורת הסריגה החופשית מאפשרת להוביל את החוט לאן שהדמיון מאפשרת – כמו בציור. המסרגה היא הכלי והחוטים השונים כמו פלטה של צבעים. בדיאלוג בין חוטים בעוביים וגוונים שונים, נוצרת טקסטורה עשירה ומעניינת.

IMG_0669